Aperol Spritz er den mest populære drinken! Skjønt, det er ikke en tradisjonell drink, slik du kjenner Mojito. Som er verdens mest populære drink, med en dæsj alkohol, noe grønt stæsj, lime, knust is og blandevann. Nei. Det er Aperol du ser over alt nå, enten det er etter klokken 12:00 på Grünerløkka, eller en nattklubb i sentrum noe senere på kvelden.
Det oransje store vinglasset med en sitronskive eller en apelsinbit på kanten. Det er Norge mest populære sommerdrink.
Siden alle skal feriere hjemme i Norge i sommer – går det vel strengt tatt flere liter enn streng tatt nødvendig? Det skal ikke vi bestemme, hva du koser deg med i varmen. Det vi vet er at hvor vi enn snur oss – er det Aperol det går i og det er både kvinner og menn som nyter denne litt spesielle drinken.
Lest? Alkohol – føler du drikkepresset på kroppen?
Aperol Spritz
Den består nemlig av både Aperol Aperitivo 11%, en svært søt sak med preg av appelsin og en bitter ettersmak. I drinken som kalles Aperol Spritz, heller man først tre deler Cava, Prosecco, Champagne, Crémant eller annen type boblevann.
Deretter to deler Aperol og én del Soda eller Schweppes, så til slutt en skive eller båt med appelsin uten skall. Serverer du dette, blir du nok GANSKE populær. Fordi det er dette nordmenn flest drikker – sommeren 2020. Tro det eller ei.
Champagne, Cava eller Crémant
Noen velger selvsagt heller bare boblene, altså Crémant, som er en billig “Champagne” altså en musserende vin, som lages utenfor byen, Champagne i Frankrike. De kan kalles hva som helst, f.eks Crémant, som denne populære muserede vinen, men som ikke kan kalles Champagne, fordi den ikke er fra denne kjente franske byen.
Musserende vin, vin med bobler er populært, men det er komplekse saker og det har med drue typer, sorter og forskjellige navn å gjøre ut i fra kvalitet og sorter. Champagne, den originale, er altså musserende vin fra byen med samme navn.
Utvilsomt et langt bedre kvalitetsprodukt enn Cava, som er den spanske utgaven av masseproduserende boblevann. Eller Prosecco som er den italienske utgaven av “billig” boblevann. Champagne, altså originalen, er ifølge de som kan dette – den eneste riktige drikken om det er smak og kvalitet man går etter.
Derfor koster Champagne også deretter. Men det er altså Aperol Spritz – som er den mest populære drinken i Norge denne sommeren!
Ekte Champagne er utvilsomt den alkoholholdige drikken som har preget kunsten, filmen, bøkene, sagnene, eventyrene og kjærligheten. Noen hevder at ekte Champagne er selve meningen med livet.
Dom Pérignon
En flakse Dom Pérignon, koster på et norsk Vinmonopol ca 1500 kroner som den billigst, men du kan få den hvor dyr man ønsker. Da som bestillingsvare. (Dom Pérignon særskilte årganger har blitt solgt på auksjon for €25.000 – ved spesielle anledninger)
Munken, Dom Pérignon (1638 -1715), forsøkte å lage murrende vin, da han tidlig skjønte at han hadde funnet smaken av noe helt spesielt. Da han smakte den ekte Champagnen for aller første gang, utbrøt han begjærlig: “Jeg har kjent smaken av stjernene.
Nordmenn kopierer
Hva som får nordmenn til å trykke en drink i all felleskap til sitt bryst. Som vi ser av begjæret til Aperol som sommer-drink, vet vi lite om årsaken til. Legg merke til det – hvor enn du går, sitter det noen å drikker denne ananas-fargede drikken. Det vi ser konturene av fra tidligere populære drinker eller drikker – alt etter som. Er at vi nordmenn er lite kreativ selv. Vi kopierer andre europeere i måten å både spise og drikke på. Aperol Spritz er den mest populære drinken i Norge!
Aperol Spritz har vært brukt i lang tid i Sverige og Italia. Men Campari Group, som produserer og selger Aperol. Hadde en 22 prosent økning i Norge allerede sommeren i fjor, før det ser ut til å ta helt av i år. Campari Group melder at Aperol utgjør ca tjue prosent av den totale omsetningen for 2019. Noe som utgjorde 165 millioner euro.
Drinken over alle drinker
Det er nemlig mer enn hundre år siden Aperol Spritz ble servert første gang som en aperitiff Italia. Den gang som nå en passende tørstedrikk i sommervarmen. Noen anbefaler å skjære appelsinbåter uten skall og fryse disse før servering. Noen velger å putte appelsinskall i glasset som pynt. Aperol Spritz servers i Champagneglass, i vin glass eller i drikkeglass – alt etter hva man føler for.
Mojito som vi også var innom, er altså verdens mest populære drink og den serveres over hele kloden i store mengder. Den består av lys Rom, lime juice, sukker, mynteblader, is og soda.
Husk at barna ikke ønsker å at du som mor, far eller omsorgsperson skal drikke alkohol. I hvert fall ikke før du har sunget godnattsanger som bør høres helt like ut – hver kveld. Husk at det finnes alltid gode alkoholfrie drinker som et godt alternativ til alkoholholdig drikke.
Vargas
Trackback/Tilbaketråkk