Deadline Day i England i Koronaens tid. Hva betyr vel fotball når nære og kjære ligger døende på sykehuset, uten evne til å snakke? Uten evne til å ta i mot eller få trøst, uten evne til å gjøre rede for seg selv. Lungene er i ferd med å kollapse, lungene ser ut som knust glass og livet ebber ut. Covid-19 har tre måneder igjen før det blir omdøpt til Covid-20. Hvor mange mennesker vil dø før vi får på plass en gunstig vaksine?
Vil det komme noen fullgod medisin som gjør at vi kan leve tilnærmet normalt igjen? Av alt det mest uviktige i verden, akkurat nå, kommer vi ikke på noe viktigere enn, fotball. Ekte fotball spilt på grønt engelsk gress. Premier League. Handelen tar slutt om få timer. Deadline Day i England i Koronaens tid.
Molineux Stadium har høyest volum
Det er opplest og vedtatt gjennom grundige undersøkelser at Molineux Stadium har den mest ivrige og høytlytte fansen i toppdivisjonen. Wolves-fansen synger høyest av dem alle og i disse Koronatider savnes fansen mer enn noen gang. Kanskje mest akkurat her. Manageren, Nuno Espirito Santo gjentar det til det kjedsommelige. Vi savner fansen, vi trenger dem og vi føler det på kroppen når vi kommer til tomme tribuner, kamp etter kamp.
Lest? Hva bør det koste å se Premier League?
I kampen mot Manchester City, rett før jul i fjor, vant Wolves mot regjerende seriemester, både hjemme og borte. Et storlag er i emning, Wolverhampton Wanderers er i ferd med å nå toppen av Premier League, men foreløpig er fjerde sesong med manager, Nuno Espirito Santo helt uten fans. Dessverre peker alle pilene i feil retning i England, hva angår smittespredning.
Smitten sprer seg mer enn noen gang, statsminister, Boris Johnson får massiv kritikk for å ha mistet fullstendig kontroll, til tross på iherdige forsøk på å stoppe spredningen. Deadline Day i England i Koronaens tid er et mareritt for fans, publikum, innbyggere og helsevesenet. Også i England.
Til tross for massiv smittespredning fortsetter fotballen å rulle, foreløpig. Mange spillere er i karantene, flere vil det bli i framtiden, all den tid England ikke makter å få ned spredningen. Dessverre kan det komme til fullstendig stopp i all fotball-aktivitet igjen, om dette fortsetter. Som igjen betyr enda større opphold for fans og tilhengere – før de får komme tilbake til tribunene.
De viktigste overgangene
Chelsea har kjøpt flest spillere, men Wolves har gjort flest gode kjøp, mener vi. Ja, vi er inhabile, men mener vi har vårt på det tørre. Det er solgt like mange spillere som har kommet inn, og de nye er utvilsomt bedre enn de som har gått på lån eller blitt solgt, med unntak av Diogo Jota til Liverpool.
Wolves har hentet inn Rayan Ait-Nouri (19) som spiller venstre back for franske Angers. Men blir Wolves-spiller få timer før overgangsvinduet stenger, for£18M. Unggutten kommer på lån med opsjon på kjøp. Ruben Vinagre (21) er dratt på lån til Olympiakos, med opsjon på kjøp for £22M. Et bra bytte.
Vítor ‘Vitinha’ Ferreira (20) som kom på lån med opsjon på kjøp, fra Porto, vil koste £20M. neste sommer. Fernando Marcal som spilte semifinale i Champions League for Lyon i sommer, er kommet inn for £1,8M. Liverpools unge juvel, Ki-Jana Hoever (18) for £9M. som kan bli til £13,5M. Og ikke minst Nélson Semedo (26) fra Barcelona, erstatter Doherty og Fabio Silva (18) fra Porto, skal fylle Jotas sko.
Manchester City har hentet Benfica-stjerne! Done deal! Og det er ingen ringere enn selveste, Rubén Dias (23). Midtstopperen har vært linket til Wolves, men er nå blitt enig om en overgangen til City. Som selvsagt styrker Peps forsvar. I tillegg har spanjolen hentet Ferran Torres og Nathan Aké. Otamendi, Sané og Silva er borte.
Chelsea fortsetter handlingen. Nå er målvakten Edouard Mendy på plass fra franske Rennes. Fra før har Frank Lampard hentet Timo Werner fra RB Leipzig. Hakim Ziyech fra Ajax, Kai Havertz fra Bayer Leverkusen, Ben Chilwell fra Leicester. Thiago Silva og Malang Sarr er plukket opp gratis som Bosman-spillere. Willian, Pedro, Pasalic og Morata er borte. Tiemoue Bakayoko er på vei til Napoli på lån.
Deadline Day
Vi ser tilbake i tidligere sesonger og finner ingen som kan måle seg med dette vinduet. Deadline Day i England i Koronaens tid.
Klubbene bruker mer penger enn noen gang, til tross for tomme tribuner. Hvordan er det mulig? Hvor kommer pengene fra?
Om det lar seg gjøre å svi av milliarder på milliarder av kroner når billett-inntektene er borte i månedsvis? Ekspertene strides nok om tema. Selvsagt hjelper det å ha styrtrike eiere. Chelsea har Roman Abramovich, Manchester City har sjeik Mansour, Wolves har Fosun, Manchester United har familien Glazer. Og Arsenal har Stan Kroenke, Liverpool overlever på vegne av Fenway Sports Group.
Da kan inntekter av billetter la vente på seg. Det er nok penger å ta av. Men hva med de andre lagene? De som ikke har styrtrike konsortium eller mangemilliardærer som spytter inn det som er nødvendig? De vil åpenbart slite, nå og langt inn i framtiden.
Deadline Day er spennende for alle som elsker engelsk fotball og sitter med et inderlig ønske om å få en drømmespiller til sitt lag.
Dessverre skjer det aldri for den fansen som har et favorittlag uten de rikeste av de rike. I hvert fall ikke ofte. Premier League skiller seg ut, det er eliten, de aller rikeste mot resten. og slik vil det bli all den tid det ikke finnes noe tak på beløpet av spillerkjøp. Slik det kanskje burde være.
Andre overganger
Edinson Cavani er på vei til Old Trafford som en “erstatter” for spissen Manchester united aldri fikk. I hvert fall i dette overgangsvinduet, Jadon Sancho. Solskjær har også fått inn Donny van de Beek.
Liverpool har hentet inn Thiago Alcantara, Kostas Tsimikas og nevnte Jota. Borte er Rhian Brewster, som er solgt til Sheffield United for £23,5M. Lovren har signert for Zenit og Lallana har gått til Brighton. Vi forventer både kjøp og salg på Deadline Day i England i Koronaens tid.
Arsenal har vært mer aktiv enn på flere år i dette overgangsvinduet. Det er helt åpenbart at Mikel Arteta har fått frie tøyler til å bygge sitt lag. Inn på Emirates har vi notert oss Willian, Gabriel, Dani Ceballos (på lån fra Real Madrid), Cedric, Pablo Marí og Gabriel.
Tottenham og José Mourinho har også fått på plass en god del nye fjes på fantastiske Tottenham Hotspur Stadium. Gareth Bale har signert på lån fra Real Madrid, en overgang vi føler på oss blir gjort permanent etterhvert. Spurs snuser også på Rüdiger, men det er foreløpig i det blå. Carlos Vinícius, Sergio Regulión Matt Doherty og Pierre-Emile Højbjerg er nye i Tottenham-troppen.
Chelsea har vel imponert mest, men det kommer av to overgangsvindu uten kjøp. Årsaken var en karantene London-laget fikk grunnet brudd på de strenge reglene for kjøp av spillere under 18-år i 2019. Nå har Chelsea svidd av store summer på gode spillere. Men det er ingen garanti for suksess. Det vet alle som har fulgt med fotballen på balløya noen år.
Vi ser for oss et hektisk siste døgn før overgangsvinduet stenger.
Deadline Day i England i Koronaens tid.
Vargas
Trackback/Tilbaketråkk