Generasjon Z sliter med livet og utfordringene de står ovenfor. Det er den generasjonen som i dag er 15 til 30 år, eller født fra 1997 til 2012. Foreldrene, generasjon X er da de berømte 68-generasjonen, født mellom 65´ og 1980 som i dag er rundt 45- 58 år. Kjenner du deg igjen i dette? Det som skiller denne gruppen unge fra andre, er at de er vokst opp med sosiale medier.

Estimated reading time: 5 minutter

Generasjon Z

Innen få år vil det være mer enn én million av disse skjøre, unge menneskene som sliter med å takle hverdagen. Ikke alle sliter, selvsagt, men så alt for mange, takler ikke skole, jobb, føler seg ensom og kaller seg psykisk syke.

De aller fleste av Z-generasjonen vet åpenbart hva sosiale medier, Tik-Tok og Instagram er, men har verken hørt om ABBA eller Elvis. Generasjon Z sliter ifølge mange arbeidsgivere med å følge vanlige rutiner og oppgaver de kanskje burde ha klart. Hva årsaken er til at så mange unge sliter, vet man foreløpig veldig lite om. Sosiale medier får skylda for det – foreløpig.

Mange hevder at årsaken er at de har fått tilgang til en smarttelefon og sosiale medier i alt for ung alder. Men hva gjør foreldrene når alle andre barn har fått smarttelefon i tredjeklasse? Ingen foreldre vil at barnet skal skille seg negativt ut, ikke sant?

Generasjon Z har liten eller ingen arbeidserfaring, men ifølge Emilie Stordalen i Strawberry-kjeden, vil de unge gjerne ha mye av alt. Så mye i lønn som mulig, muligheten til hjemmekontor og ellers gunstige tilretteleggelse for seg selv. Bedriftsledere melder om at Gen Z er 70 prosent mer krevende å lede i ulike jobber, enn tidligere generasjoner.

Generasjon Z sliter med livet

Image by Jakob Schlothane from Pixabay

Generasjon prestasjon

Klart det setter de unge i bås og forteller dem at de i grunnen ikke har noe å være misfornøyde med.

Unge toppbloggere og andre influencere forteller andre unge, at det er mulig å bli rikere enn foreldrene sine, om de publiserer riktige bilder og lager trutmunn og er flink med make upen.

Les også: Tips til unge voksne

Det er dessverre kun tilfelle for de som vinner kampen om annonsørene; les Sophie Elise og en håndfull influencere til. De som blir mest lest og sett, blir faktisk ganske så rike, men de er ikke mange.

Hva man skal bli når man blir voksen er vanskelige tanker og bør man ikke få slippe det fokuset i alt for ung alder? Kan ikke den stien bli til mens man går og heller vokse med oppgaven. Sakte, men sikkert. Man kan uansett ikke bli f.eks lege som tenåring, ikke sant?

De unge bør også få slippe å ta tunge, krevende yrkesvalg eller valg om utdanning når de ikke vet. De unge bør slippe å ta de voksnes valg, de bør få være unge lengst mulig.

Mange unge får psykiske utfordringer ved å måtte presentere i alt de deltar på.

Inkludert i sosiale medier, på skolen, blant venner, osv. Det blir åpenbart fryktelig slitsomt i lengden. Mange unge har i dag godt av å gi litt mer faen i det som er lite viktig. Og heller fokusere på det som er viktig. Å ha det godt med seg selv og sine nærmeste.

Fordelene

Man kan kanskje si at det er mye negativt å spore om alt dette stemmer.

At Gen Z er en gjeng med skjøre snøfnugg som ikke tåler noe som helst. Til det er det så mange individuelle nyanser og forskjeller, til at vi tror helt på det. Vi tror at det finnes mange fordeler med å ansette gutter og jenter, kvinner og menn fra denne generasjonen.

Å takle å legge vekk smarttelefonen er kanskje den største utfordringene de har. Men den tingesten kan brukes med fordel, de unge sjekker fakta, kommuniserer lettere med andre, de sender til og med meldinger via VIPPS, for å få riktig oppmerksomhet. Og de tar i bruk kunstig intelligens i langt større grad enn eldre generasjoner.

Fordelene er mange, men de må få viktig og riktig veiledning underveis, kanskje særlig i arbeidslivet. For å fungere skikkelig.

Det som skiller Gen Z fra tidligere generasjoner, er at de tør å ta grep, de slutter i en stilling de ikke trives i og forsøker noe annet. Det er Kari og Ola Nordmann kjent for. Å ikke tørre å si opp en jobb de ikke trives i, i frykt for ikke å finne noe annet.

Det tør Generasjon Z.

Vi mener at det bør være enklere for de unge å få hjelp. Særlig psykisk sykdom og utfordringer rundt mental helse, er det for vanskelig for mange unge å få støtte og hjelp til.

Vargas

Pin It on Pinterest