Hvilke podcaster lytter du til? Mange tror kanskje at Podcast er et nytt fenomen, men det er feil. Man lagde podcast allerede for tjue år siden, også i Norge. Den første norske podkasten var trolig “Brassnerd”, mens Adresseavisen sin podkast “Sex- og Samlivsmagasinet” hadde oppstart noe senere. Og var dermed den første norske podkasten fra et mediehus.
Estimated reading time: 4 minutter
Podcast
Nå, tjue år senere finnes det tusenvis av podcaster, der strengt tatt ikke alle har livets rett. Podcasten tok mer og mer av blogg-markedet, fordi travle mennesker ikke hadde eller har tid til å lese. Men heller å lytte, som er enklere, da kan man gjøre noe annet samtidig.
Les også: Blogging er ut, Podcast er inn.
Trene, sykle, fiske, gå tur, løpe, jobbe eller lage mat. Podcast kan faktisk brukes hele tiden, bortsett fra når man sitter i møte eller skal snakke med noen. Når det er sagt, har vi faktisk lytter til podcast i et kjedelig møte, men det ble dessverre avslørt.
Om du ikke vet hva en podcast er, her er en kort forklaring: Podcasting, er et teleskop-ord, som kommer av de engelske ordene iPod og broadcasting. På norsk er det lettere å forklare det med at det er en lyd- eller videofil, som publiseres på internett.
Mange podcast-verter eller eiere, velger nå å filme sine opptak og legge disse tilgjengelig på nettet, på eksempelvis YouTube.
Image by Ghasoub Alaeddin from Pixabay
Underholdning
Hvilke podcaster man lytter til handler om interesse og fag. Hva man anser som interesant eller lærerikt, eller som ren underholdning. Vi lytter til en rekke podcaster, de handler om det samme, de aller fleste, nemlig finansmarkedet og aksjer.
De vi lytter til oftest er følgende: “AksjeSladder“, “Utbytte” fra DNB, “In good company” med Nicolai Tangen og “Pengepodden” fra Nordnet. Vi lytter også til “Aksjepodden” fra Finansavisen, men denne kommer ut sjeldnere og sjeldnere, dessverre.
Det finnes svært populære podcaster med ulike tema. Den mest populære er ikke lenger gratis, men koster noen kroner å lytte til. På Schibsted-eide Podme.com finner du helt sikkert noen av dine favoritter. En av de mest populære er “Storefri” med Mikkel Niva og Herman Flesvik.
Mange liker også den populære “Krimpodden” som omtaler en rekke uløste krimsaker.
“Harm og Hegseth” fra VG-TV har vært populær i mange år, det samme har “Tusvik & Tønne” og “Wolfgang Wee.” Sistnevnte har fortsatt endel gratis utgaver på YouTube og på Spotify, men de beste er på premium-delen, som koster penger.
Dine favoritter?
Hvilke podcaster lytter du til? Har du egne favoritter som kanskje ikke er så allmen kjent som de vi har ramset opp?
Vi ønsker gjerne å høre fra deg, lag deg en liste og publiser de gjerne i kommentarfeltet under denne artikkelen. På den måten er du med på å hjelpe podcast-eierne til å få enda litt flere lyttere eller seere, alt etter som hvor de publisereres.
Vi har hørt rykter om at det finnes podcaster om nesten alle tema.
Alt fra strikking, sex, samliv, fluefiske, mat og hvordan man lager den aller beste drinken. Nå finnes det også podcaster om dyrehold, hvordan dyrke egne appelsiner og hvordan du lager ditt eget familietre.
Vi som skriver blogg, konkurrer direkte med forfatterne som skriver bøker, men også streamingtjenestene, TV-kanalene og podcasterne. Allikevel er det faktisk noen bloggere som overlever i dette konkurranse-helvete på 15. året. Tenk litt på det.
Vi gleder oss til å høre fra deg.
Siste kommentarer