Hvilken tekst ønskes på egen gravstein? Hva med: “takk til alle som var med å bar?” Eller hva med: “Sistemann slukker lyset!” Noen mener det ikke er alt man kan kødde med, eller lage humor av. Er det noe man bør få gjøre humoristisk – er ens egen død, selvsagt. Her er et forsalg til: “Om jeg banker på lokket så begynne å grave!”
Bergenet lesetid: 4 minutter
Døden kommer
Om du har forslag til gode tekster på egen gravstein hører vi mer enn gjerne fra deg i kommentarfeltet. Du kan som alltid være anonym, men kun seriøse kommentarer og henvendelser blir stående som synlig.
Vargas12.com er en av de bloggene i Norge som tør å ta vare på humoren i alvoret, vi skriver tabubelagte tekster og vi vaier med Pride-flagget høyt og lenge i disse dager. Det anbefaler vi alle andre å gjøre også.
Det gikk engang rykter om at den gang Rimi-Hagen, altså Orkla- og Komplett-eier, Stein Erik Hagen, skal ha sagt følgende om egen gravstein: “Jeg solgte aldri en Pepsi.” Om det er riktig eller ikke, spiller ingen rolle, men kan være forespeilet hans eierskap i Orkla i så fall.
Hvilken tekst ønskes på egen gravstein? Et godt forslag er: “Hva var det jeg sa?” En liten gåte på en måte, kanskje?
Mange nordmenn har nok et litt for anstrengt forhold til døden enn det som sundt er. Døden vil ramme oss alle sammen, før eller siden. Dessverre. Døden kommer også som et friskt pust for noen som ikke ønsker å leve lengre. Men vi har ikke lov til å la andre velge døden for oss – vi må dø “naturlig”. I hvert fall i Norge.
Siden det nå engang er slik, at vi blir født, vi lever, blir gamle og dør, bør vi gjøre det beste ut av det – den tiden vi har på denne planeten. Før vi skal vi videre. Eller skal vi det? Eller bli vi værende nede i kisten til evig tid? Alene. For alltid.
Per Fugelli
I boken “Døden, skal vi danse?” av selveste Per Fugelli er Per vidunderlig ærlig, når han snakker om døden. I tillegg skrev han dagbok om døden fordi han visste han hadde uhelbredelig kreft – som til slutt tok hans liv. Dette ble også til en bok som ikke ble ferdigstilt før Per døde, den boken heter “Per dør“.
Hvilken tekst ønskes på egen gravstein?
Nå skulle man tro det var bruk for huskelapp også i livets siste akt? Men nei, nå er døden min huskelapp. Nå har jeg døden å holde fast i. Det gir trygghet nok.
Per Fugelli
At Per Fugelli, denne kloke gode mannen som hadde så mye på hjertet til alle nordmenn, uansett hvor de kom fra, maktet å sette døden på kartet for oss – har vi lyst til å hylle og takke ham for. Takk, Per, for at du snakket og skrev oss klokere. Takk for at din død gjorde oss mindre engstelig for å dø, men forstå at døden er livets punktum.
Per Fugelli ble nær 74 år gammel og døde onsdag 13. september 2020, med sine nærmeste rundt seg.
Lev livet
Alle mennesker har et selvstendig liv i en kropp det er smart å ta godt vare på. De døende gamle som har rundet et langt liv og som vet at der er på siste reis, kommer med skremmende like fortellinger om hva de skulle ha gjort annerledes.
Den australske sykepleieren, Bronnie Ware brukte tiden i samtale med døende, som hadde bare uker igjen av livet. For å sette fokus på hva de angret på å ha gjort, eller angret på å ikke ha gjort gjennom livet.
Svarene Bronnie Ware fikk var svært forskjellige, men et likhetstrekk var overraskende. Nesten samtlige av de spurte ønsket å ha brukt mer tid med egen familie. Det er noe å tenke over, du som har et langt liv foran deg – sjansen er stor for at også du kan komme til å tenke likt.
Menn angret på at de jobbet for mye, at de ikke brukte mer tid på familien. Kvinner angret også på arbeidsmengden, at de ikke tok vare på de nærmeste vennene og at de ikke tok grep i sitt eget liv langt tidligere.
Hvilken tekst ønskes på egen gravstein?
Vargas
Siste kommentarer