Solskjær-kjøp kan berge jobben hans. Porto-backen Alex Telles er klar for Manchester United. Om det er nok til å få tettet forsvaret, som lekker som en sil, vil tiden vise. Tottenham gav seg ikke før hele seks mål hadde smelt i nettet bak en svak David de Gea. Apropos svak. Samtlige spillere i rød drakt hadde sin verste dag på jobben som Manchester United-spillere. Det stod 1-4 til pause. Verre skulle det altså bli.

Nordmannen innrømmet etter det flaue tapet at han hadde hatt sin verste dag i livet. Solskjær-kjøp kan berge jobben hans. Mange spør seg om Uniteds kjøpspolitikk, eller mangelen på sådan. Kan man spare seg til suksess, eller er det rett og slett ikke penger til forsterkninger? Eller hva er årsaken til Ed Woodward “nekter” Solskjær de forsterkningen han så desperat behøver? Vi har dessverre ikke svaret. Og det har neppe Solskjær heller.

Manchester United-krise

Edinson Cavani er klar, det samme er altså Portos meget solide venstre back, Alex Telles. Alt tyder på at også Ousmane Démbélé i Barcelona, kan være på vei til Old Trafford på Deadline Day. Det er åpenbart godt nytt for en desperat Solskjær. Nordmannen er nå favoritt til å være den neste manageren til å bli sparket i Premier League.

Lest? Dedline Day i England i Koronaens tid

Om spillerne fortsetter å legge ned en like slett innsats som mot Tottenham, vil det ikke hjelpe om Solskjær henter de 11 beste spillerne i verden. I braktapet mot Spurs og José Mourinho, den forrige Manchester United-manageren, var Manchester United-spillerne nest best og nest sist i alle dueller. Tottenham var nærmere 7 og 8 mål, enn Solskjærs menn var nær sitt andre mål.

Manchester United-krise er intet nytt under solen. Om man kan bruke ord som krise i fotball. For fansen er det utvilsomt riktig ord. Det har strengt tatt vært en pågående krise på Old Trafford siden Sir Alex Ferguson trakk seg. Og det begynner å bli endel år siden. Aldri før har hjemmelaget blitt nedsablet på en lignende måte på Theatre Of Dreams. Omdøpt av fansen til Nightmare of Dreams. Solskjær-kjøp kan berge jobben hans.

Vi noterte oss Paul Pogba dasse rundt på gresset uten verken lyst eller evne til å vinne dueller, takle ærlig eller gjøre sin medspillere bedre. Den engang så gode midtbanespilleren laget straffe til Tottenham på klønete vis. Og bør gi mesteparten av ukelønna på nær 4 millioner kroner til veldedige formål, grunnet slett innsats. Vi minner om at klubben betalte £89,3M. for Pogba fra Juventus i 2016.

Nye spillere

Det hjelper lite med nye spillere om manageren ikke makter å motivere spillerne sine.

Ole Gunnar Solskjær sitter på det hele og fulle ansvaret for at Manchester United skal vinne så ofte som mulig.

Helst hver gang spillerne går på banen. Det er forskjellen på Fergie og nordmannen. Ferguson pisket sine spillere til full innsats gjennom hele kampen og til langt etter kampen var ferdig. Derfor ble Sir Alex en legende og Solskjær sannsynligvis bare en parentes i storklubben – om han ikke får snudd den negative trenden.

Solskjær-kjøp kan berge jobben hans, men bare om en spillerne som allerede er i klubben – ønsker å gjøre jobben sin.

Nye spillere kommer in, om han hadde lykkes med Braut Haaland eller Jadon Sancho, ville ting kunne sett annerledes ut. Nå kommer Edinson Cavani inn, en spiller som vet hvor målet står og som kan være en viktig brikke, men ikke i nærheten av de to nevnte. Cavani er 33 år gammel og neppe en mann som blir værende lengre enn kontrakten på to år.

Alex Telles er en av Europas beste forsvarsspillere. Han kan få skikk på forsvaret. Men det trodde mange når Harry Maguire kom også. En spiller som kostet £80M. men som ikke har innfridd på noen måte. Det er strengt tatt minst en solid midtstopper Solskjær kunne behøvd nå.

Pep Guardiola hadde samme behov og handlet. Spanjolen hentet like godt både Nathan Aké og Rubén Dias.

Konkurrentene blir bedre

Se på Tottenham under José Mourinho. Laget har begynt å tro på sin managers ord og lovnader om suksess. Se dokumentaren “All or Nothing” på Amazon Prime, og forstå hvordan portugiseren maner sine spillere til innsats. Se hvordan han motiverer spillerne til selv og tro på ham og egne ferdigheter foran hver eneste kamp. Jo, vi vet at nettopp Mourinho har fått fyken i både Chelsea og Manchester United, men han er også mestvinnende manager på kloden, med 25 trofeer i skapet.

Lest? Manchester United desperat etter forsterkninger!

Solskjær er fortsatt manager for Manchester United, enn så lenge, men han må finne formelen som Mourinho har i Spurs. Å lære seg teknikkene som gjør at spillerne forstår alvoret i situasjonen. I det øyeblikket spillerne ikler seg drakten, er det krig. Manchester United-spillerne mot Tottenham kunne minne om at de ønsket kampen skulle være over – før den hadde kommet skikkelig i gang.

Konkurrentene til Solskjær blir stadig bedre. De andre lagene Manchester United konkurrerer mot vinner mer enn de taper. Se på Tottenham, Everton og Chelsea. Vinner med god margin, kamp etter kamp. Til og med Wolves har et bedre lag enn Manchester United i skrivende stund. Så har også Liverpool gjort unna sitt tap for sesongen med 2-7 mot Aston Villa, og Manchester City vil bli bedre og bedre utover i sesongen. Det gir ikke Solskjær mange muligheter. Han må snu den negative spiralen , eller få sparken.

Så nådeløs er denne resultat-orienterte sporten.

Mauricio Pochettino

Argentineren Mauricio Pochettino, som plutselig fikk fyken, man gjør jo ofte det, når resultatene ikke går som forventet, særlig i England, er fortsatt ledig på markedet. Og han linkes stadig til jobben som manager for Manchester United. Særlig etter flaue tap slik som Tottenham. Argentinerens forrige klubb. Solskjær bør benytte landslagspausen godt. Om han fortsatt har jobben når Manchester United gjester Newcastle, lørdag 17. oktober.

Mauricio Pochettino, who Mourinho replaced at Spurs last November, is still available and his shadow will loom ever larger over Solskjaer. And after such a brutal defeat, which featured an awful performance by United’s players, it would be no surprise if the Argentine gets a call from executive vice-chairman Ed Woodward during the international break.

Mark Ogden

Mauricio Pochettino hadde en vinn-prosent på ca 54 etter 293 kamper som manager for Tottenham. Solskjær har ca det samme etter rundt 100 kamper som sjef på Old Trafford. Men det er måten tapene kommer på, som gjør nordmannen til favoritt hos bookmakerne til å få sparken. Spillerne ser ikke ut til å ha tro på det prosjektet Solskjær har presentert for dem. Og argentineren vil takke ja til jobben – om han blir spurt. Når han blir spurt.

Vargas

Pin It on Pinterest