Nordens børser raste ned uten at noen med sikkerhet kan si hva som skjedde. Rett før klokka 10 mandag 2. mai raste Oslo børs mer enn 4 prosent på noen få minutter. Et fall som sannsynligvis stammer fra den svenske børsen.
Lyn-krakk
Børsmysteriet forklares med “fat-fingers” og “flash-krasj” en tastefeil som får enorme konsekvenser, før det hele går tilbake til tilnærmet normale tilstander. Foreløpig er det ikke kjent hvor feilen skjedde, men mange eksperter peker på Sverige, siden det var her fallet startet og ble størst.
Les også: Slik kan du bli rik på nettet
Børsene i Sverige og Danmark falt mer enn 8 prosent, men tok seg inn i løpet av dagen. Oslo børs tok seg også inn etter det overraskende fallet, men avsluttet ned 1,73 prosent, som er mye i seg selv. Sveriges børs gikk ned 1,68 prosent og Danmark endte ned 1,78 prosent. Kall det gjerne et lyn-krakk.
Nordens børser raste ned og mye tyder på at Sverige er de skyldige.
Ekspertene snakker om resesjon, børs-kolaps og det som verre er. Fordi vi er inne i en tid med høy inflasjon, dyrere råvaremarked, høye strømpriser og svært høye olje- og gasspriser. Om det skulle føre til en korreksjon i et nervøst markedet, ville det være naturlig.
Nasdaq, som eier børsene i Stockholm og Helsinki, mener å vite at det har vært en markedsaktør som har vært for ivrig i tjenesten. Ved å lage for store salgsordre på Stockholm-børsen, bestående av flere hundre selskap, og i tillegg taste inn for lav salgskurs, skjedde det utenkelige. Dette ifølge E24.no.
Sell in May
Men at børsene faller med fem prosent på noen få minutter, skjedde ikke engang da Erna stengte ned Norge i 2020. Det gikk faktisk noen timer før markedet tok til seg hva som skjedde da. Dermed hadde Skandinaviske børser en helt unik hendelse i inngangen på mai.
Ordtaket som er godt kjent blant investorer rundt om i Norge, bør nå legges på minne: “Sell in May and go away”. Noe som selvsagt er bare et ordtak hver enkelt bør vurdere for egen portefølje. All den tid markedet har tro å at verden går videre, vil også børsene stige etter at 2022 har vært alt annet en rolig.
Les også: Slik øker du inntektene dine
Gjennom tidene har sommermånedene vært dårlige for investorene på børs. Oppgangen er større i de seks månedene fra november til april, enn de er fra oktober til mai. Men dette er selvsagt bare statistikk, som ikke kan eller bør brukes på børsen. Foruten å skape debatt og diskusjon.
“Sell in May and go away” is a well-known financial-world adage. It is based on the historical underperformance of some stocks in the “summery” six-month period commencing in May and ending in October, compared to the “wintery” six-month period from November to April
Investopedia.com
Rødt
Mye tyder på at vi vil få røde tall på nordens børser så lenge krigen i Ukraina pågår. Men krigen alene er ikke nok til å sende børsene ut i et krakk. Flere rentehevinger fra FED, sentralbanken i USA, stigende usikkerhet på olje og gass-markedet samt økt frykt for stigende inflasjon. At børsene stiger i takt med trygghet og sikkerhet vises nå. Når det motsatt skjer.
Usikkerhet i verden, gir røde tall over hele fjøla, med visse unntak. Nordens børser raste ned, men tok seg inn noe i løpet av dagen. Heldigvis.
At børsene raser ned den siste timen av markedets åpningstid, kan tyde på at investorene er for nervøse til å tørre å sitte med aksjene sine over natten. Til og med midt i uken når børsen er åpen igjen om få timer, selges det mye i slutten.
Når USA nyser så påvirker det børsene i Skandinavia og verden forøvrig.
Alle markeder ser til USA og nå kommer FED med nye rentehevinger allerede denne uken. Det betyr enda litt mer røde tall, selv om mange børser har begynt å beregne økte renter i sine tall.
Når markedet er nervøst vil svingningene påvirke børsene voldsomt. Da bør man være forberedt på at de røde tallene fortsetter, langt utover mai måned også på Oslo børs. Det kan være lurt å justere porteføljen deretter.
Vargas

Siste kommentarer