Tidenes dyreste 17. mai-feiring? Det er kun dager igjen til bunadsskjorten skal styrkes, sko pusses, plener klippes og dressen som var for trang i fjor, skal testes igjen. Norges nasjonaldag, grunnlovsdagen, eller nasjonens bursdag, er en viktig dag for mange nordmenn.
Bergenet lesetid: 5 minutter
Søk hjelp
Men noe er annerledes i år enn tidligere år – alt er blitt betydelige dyrere. Og mange har faktisk ikke penger til pølse og is til barna sine. Tidenes dyreste 17. mai-feiring blir i år, men alt tyder på at neste år blir enda et hakk verre. Dessverre. Den tid den sorg.
Les også: Fem tips til 17. mai-middagen
Ifølge SSB, statistisk sentralbyrå, er det mer 115.000 barn i Norge, som lever i en familie med vedvarende lav inntekt. Og de siste ti årene har tallet økt, hvert eneste år. Fattigdommen som politikerne snakker så varmt om å bekjempe, blir bare verre og verre.
Så, hva kan du og vi gjøre for å hjelpe de som ikke har penger til feiringen som alle fortjener å være endel av? Vi oppfordrer alle som sliter økonomisk, med å ta kontakt med banken. Spør om å få én eller to avdragsfri måneder på boliglånet. Dette kan faktisk være nok til å få hodet over vannet i en hektisk og dyr tid.
Har du noe å selge, gjør det i dag. Ikke vent til i morgen.
Hent ned klær fra loftet, ski fra garasjen og leker fra barnerommet. Du vil kanskje bli overrasket over hvor lett det er å selge ting og tang som er helt ok. Om det ikke har noen verdi for deg og din familie, kan det være midt i blinken for andre. Det er verdt et forsøk som kan gi deg noen tusenlapper i en krisetid.

Det kongelige slott i Oslo er viktig for mange på nasjonaldagen – Foto: Vargas12.com

17. mai-festen kan bli den dyreste i manns minne – Foto: Vargas12.com
Barna rammes
Om du ikke har inntekt, men bare utgifter, sier det seg selv at du ikke har mye penger å bruke. Ei heller på den dagen i året det er verst å være blakk. Spesielt når svært mange koser seg med middag ute på restaurant eller på grillfest i hagen.
Les også: Etter den søte kløe …
Har man ikke penger, så må man finne en utvei på det, fordi alt koster penger. Mye penger. Tidenes dyreste 17. mai-feiring? Ja, det er 17. mai 2023, foreløpig. Men du som er så smart å lese denne bloggen, får som kjent gode råd – helt gratis, fortsatt.
Sarpsborg og Fredrikstad er blant kommunene som topper statistikken. De siste årene har økonomien strammet seg til ytterligere. Bare det siste året har prisene steget med 6,5 prosent. Strømprisene bidro mest, ifølge (SSB)
NRK.no
Vi ønsker det beste for alle våre lesere, og at man får kost seg litt ekstra på nasjonaldagen, særlig gjelder dette alle barn. 17. mai er barnas dag på alle måter. Da er det både vondt og vanskelig å ikke kunne gi egne barn det som faller naturlig for de aller fleste.
Les også: Sparetips til blakke studenter
Derfor gir vi gode råd for en bedre økonomisk hverdag, både på kort og lang sikt.
Ta grep
Kan du hjelpe andre med barnepass, shopping, plenklipping, rydde i hagen eller hjelpe til med andre ting? Det kan være noen du kjenner eller ikke kjenner, som behøver en tjeneste som er verdt noen kroner.
Bruk Facebook eller andre sosiale medier, presenter deg selv og fortell hva du er villig til å gjøre for penger.
Om du er en av mange nordmenn som handler maten i Sverige, bør du i hvert fall gjøre det før 17. mai. Her er det fortsatt veldig mye penger å spare. Og utvalget er betydelig større enn i norske butikker.
Det er viktig å ta fornuftige grep i tide, om du sliter økonomisk. Rentene stiger, strømmen er dyr, maten har aldri vært dyrere og drivstoffet like så, må mange ta grep for å få endene til å møtes.
Å bytte jobb er dramatisk, men kanskje nødvendig. Lever du på trygd, så vil framtiden forbli vanskelig. Det er det bare å innse.
Trenger du tips, råd og veiledning om din egen privatøkonomi, ta kontakt med Vargas12.com. Vi hjelper deg, gratis.
Vargas
Siste kommentarer